Chiara Quartet

Chiara Quartet

 

 19 marca 2017 r. w Teatrze Muzycznym w Łodzi wystąpią Szymon Nehring i Jakub Czekierda

Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. Dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu otrzymując później wiele zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy.
Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie.
Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.) i I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.). W 2015 r. wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej.
W listopadzie 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów, która dotychczas została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato.
W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Z tą samą orkiestrą wystąpił w Warszawie w marcu 2016 r. podczas jubileuszowej dwudziestej edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena wykonując Rapsodię na temat Paganiniego op. 43 Rachmaninowa. W sierpniu 2016 r. podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa” wystąpił po raz pierwszy z Koncertem fortepianowym f-moll Chopina wykonując go na instrumencie historycznym razem z Orkiestrą XVIII Wieku.
Koncertował w krajach: Ukraina, Estonia, Węgry, Rumunia, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy, Argentyna, Brazylia, Kanada i Stany Zjednoczone. Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują wstępy w w Chile, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w wielu miastach w całej Polsce.
Szymon Nehring jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010r), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). W 2015 r. został laureatem stypendium Krystiana Zimermana.

Jakub Czekierda urodził się w 1991 roku w Bytomiu. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Od najmłodszych lat brał udział w konkursach krajowych i międzynarodowych odnosząc znaczące sukcesy. Najważniejsze z nich to:
- II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu -Poznań 2003 r.
- I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im Roberta Schumanna "Fur Musik" - Suwałki 2008r.
- II miejsce i nagroda specjalna prezydenta Czech na XXXIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Virtuosi Per musica di Pianoforte" - Czechy 2006 r.
- IV miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Szymanowski in memoriam” – Warszawa – 2008 r.
- II miejsce na Śląskim Konkursie Pianistycznym – Zabrze – 2009 r.
- II miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J.Paderewskiego – Piotrków Trybunalski – 2009 r.
- III miejsce w Konkursie Kameralnym w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – 2011 r.
- III miejsce w Międzynarodowym Kunkursie Muzycznym „Rising Stars” w Berlinie – maj 2016 r. (spośród 50 aplikacji z całego świata)

Brał udział w kursach mistrzowskich, warsztatach, m.in. pod kierunkiem profesorów Andrzeja Jasińskiego, Waldemara Wojtala, Józefa Stompela, Wojciecha Świtały. Dwukrotnie był stypendystą prezydenta miasta Piekary Śląskie) oraz trzykrotnie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie.
Ponadto trzykrotnie występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej jako solista (2006 , 2008, 2009 r.) w koncertach z cyklu „Estrada Młodych wirtuozów”. W roku 2012 nagrał płytę z muzyką kameralną K. Szymanowskiego, H. Wieniawskiego, G. Tartiniego i N. Paganiniego wraz z portugalskim skrzypkiem Nuno Soaresem w Radiu Łódź. W ramach promocji płyty wystąpił na koncertach m.in. Teatrze Muzycznym w Łodzi, Filharmonii Zielonogórskiej oraz zagranicą w Lizbonie i Bradze (Portugalia-2012r.).

Obecnie prowadzi klasy fortepianu w szkołach muzycznych w Cieszynie i koncertuje w Polsce i zagranicą.

W listopadzie Jakub Czekierda został laureatem prestiżowego konkursu London Grand Prize Virtuoso International Music Competition i 13 br. grudnia wystąpi w Royal Albert Hall w Londynie.

plakat m

 

Karolina Kowalczewska w utworze "Four Sips of Jazz"

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania "Four Sips of Jazz" - utworu Karoliny Kowalczewskiej, będącego częścią ścieżki dźwiękowej do przedstawienia pt. "Cztery Sety Jazzu" w reżyserii Andrzeja Wojciechowskiego i Marka Kasprzyka.
https://www.youtube.com/watch?v=T-ieCTuSWeg 

 

Gorąco zachęcamy do przeczytania kolejnej recenzji płyty "Magic" grupy Chiara Quartet i Karoliny Kowalczewskiej, która ukazała się w Głosie Kultury.
Jest w niej mowa o delikatnym, wysublimowanym i ciepłym głosie śpiewającej pianistki oraz o kopalni dobrych melodii...
Oto link do artykułu: http://www.gloskultury.pl/na-perfekcyjny-wieczor-chiara-quartet-magic-recenzja/

 

 

Wywiad z Karoliną Kowalczewską z Chiara Quartet w Głosie Kultury

Bardzo utalentowana, śpiewająca pianistka młodego pokolenia w polskim jazzie opowiada o magicznym nastroju płyty "Magic", o tym skąd czerpie inspiracje w tworzeniu tekstów i komponowaniu muzyki, jak również o planach na najbliższą przyszłość.
Zapraszamy do artykułu Głosu Kultury
http://www.gloskultury.pl/nigdy-nie-przyswiecala-mi-idea-zaspokajania-masowych-gustow-wywiad-z-karolina-kowalczewska-z-chiara-quartet/

chiara kolor

 

  

Przypomnienie pierwszej autorskiej płyty Karoliny Kowalczewskiej "Chiara"

Zachęcamy do przeczytania jakże trafnej recenzji, napisanej przez Michała Padkowskiego, opublikowanej przez magazyn JAZZ FORUM oraz do wysłuchania tej wspaniałej płyty.
Oto link do recenzji: http://jazzforum.com.pl/main/cd/chiara

karolina chiara

 

 

Najnowsza recenzja płyty Chiara Quartet pojawiła się na portalu www.kulturanki.pl
Jest to kolejna bardzo dobra ocena płyty Karoliny Kowalczewskiej i jej zespołu.
Polecamy do przeczytania pod linkiem: http://www.kulturantki.pl/muzyka/muzyczna-sesja-relaksacyjna-z-plyta-magic/

Chiara okladka1

 

 

Po zapoznaniu się z poniższymi opiniami krytyków, zachęcamy do nabycia tej wyjątkowej płyty.

Janusz Janyst:

Nakładem Adi Jazz Festival wydana została kolejna płyta kompaktowa z udziałem utalentowanej, młodej pianistki, autorki jazzowych tematów i jazzujących piosenek, Karoliny Kowalczewskiej. Tym razem jest to krążek z nagraniami Chiara Quartet (Karolina Kowalczewska – fortepian, Marek Kuba Kubisiak – saksofon, Bogdan Grad – gitara, Adam Przybylski – gitara basowa) zatytułowany Magic. Obejmuje sześć kompozycji Kowalczewskiej, z których cztery są wokalno-instrumentalne. Ciepłym, powściągającym ekspresję, bezwibracyjnym głosem śpiewa... pianistka a zarazem kompozytorka, której wokalne emploi koresponduje ze spokojnym, rzec można, relaksacyjnym charakterem większości utworów. Swymi niebanalnymi improwizacjami współtworzą balladowy klimat płyty pozostali członkowie kwartetu. Rzecz w sam raz na jesienne wieczory.

Bogdan Grad:

Najnowsza płyta Karoliny Kowalczewskiej posiada klimat nostalgiczno-filmowy. Starannie dopasowuje fakturę fortepianu w aranżacjach do swoich utworów, co stanowi podstawę charakteru aranżacji.
W dobie pogonii za wirtuozerią i zasadą „każdy gra już wszystko” Karolina przeciwstawia się temu zjawisku innym podejściem do muzyki. Ma przede wszystkim wyrafinowany smak w doborze melodii
i znakomicie oddaje klimat kompozycji, wewnętrzne przeżycia. Karolina stawia na melodię, bo w dzisiejszej dobie szaleństwa, również muzycznego, świat szuka melodii.

Na płycie towarzyszą Karolinie muzycy, którzy podążając w określonym, zaplanowanym kierunku, znakomicie uzupełnieją brzmienie.

Utwory:

1. Magic (8`19``)

2. Lady (7`38``)

3. Wait for me (5`19``)

4. Simple wish (7`56``)

5. Perfect day (5`23``)

6. Scarlett steel (7`53``)

Skład:

- Karolina Kowalczewska - kompozycje, fortepian, śpiew

- Bogdan Grad - gitara

- Marek Kuba Kubisiak - saksofon

- Adam Przybylski - gitara basowa.

Chiara okladka1