pronetmusic.pl

Blog, który skupia się głównie na tematach związanych z muzyką, ale także na szeroko pojętym stylu życia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jak dbać o sprzęt i aparat fotograficzny?

Jak dbać o sprzęt i aparat fotograficzny?

W dzisiejszych czasach dobry sprzęt fotograficzny jest niezwykle drogi. Natomiast jedyną z najgorszych rzeczy jest wydanie kilku tysięcy np. na aparat bezlusterkowy wysokiej klasy i uszkodzenie go przez zaniedbanie. Dowiedz się z nami jak przechowywać oraz jak dbać o sprzęt fotograficzny.

Używaj dobrej torby lub plecaka na aparat fotograficzny!

Przechowywanie to istotny aspekt ochrony Twojej lustrzanki lub bezlusterkowca. Dzięki odpowiedniej torbie skutecznie zabezpieczysz swoje akcesoria fotograficzne przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a Twój aparat będzie bezpieczny nawet w razie upadku. Pamiętaj, wybierz model torby lub plecaka najbardziej dopasowany do Twojego sprzętu.

Wybierając produkt do przechowywania lustrzanki, czy aparatu bezlusterkowego z wymienną optyką, poszukaj torby z wyściółką, zapięciami na rzepy lub przegródkami z zamkami błyskawicznymi, które utrzymają wszystko na swoim miejscu. Dzięki temu cały Twój zestaw fotograficzny będzie w pełni bezpieczny, a Ty będziesz miał wszystko pod ręką.

Warto także zadbać o aparaty kompaktowe. Chociaż są to produkty o wiele tańsze niż profesjonalne modele aparatów fotograficznych, to i je powinno się przechowywać w torbie lub pokrowcu. Dzięki temu nie ulegną one zniszczeniu lub zabrudzeniu.

Jak dbać o sprzęt fotograficzny, aby służył Ci wiele lat?

Przechowywanie to podstawowy sposób zabezpieczenia sprzętu fotograficznego przed warunkami atmosferycznymi i na czas transportu. Jednakże warto w trakcie użytkowania aparatu fotograficznego zwrócić uwagę na parę aspektów, które pomogą Ci zadbać o sprzęt fotograficzny:

  1. Używaj paska do aparatu. Pasek do aparatu może zapobiec wyślizgnięciu się aparatu z rąk lub nawet kradzieży. Zatem nie zapominaj go używać!
  2. Korzystaj ze statywu. Profesjonalny statyw do lustrzanki lub aparatu bezlusterkowego stanowi stabilną podstawę nawet ciężkiego sprzętu fotograficznego. Trzymając na nim aparat podczas fotografowania, zabezpieczasz go przed niekontrolowanym upadkiem.
  3. Stosuj osłony przeciwdeszczowe. Jeśli fotografujesz w zapylonych lub mokrych warunkach, zainwestuj w osłonę przeciwdeszczową na swój aparat. Nawet jeśli Twój sprzęt jest fabrycznie zabezpieczony przed warunkami pogodowymi, to i tak nie ryzykuj, osłony przeciwdeszczowe nie są drogie.
  4. Zachowaj ostrożność w trakcie wymiany obiektywów. Kiedy zdejmujesz obiektyw z korpusu aparatu, narażasz wnętrze aparatu na kurz i wilgoć. Dlatego należy zachować ostrożność podczas wymiany szkieł. Nie wymieniaj optyki w bardzo zapylonym, wietrznym lub mokrym otoczeniu.
  5. Chroń soczewki obiektywów. Obiektywy powinny być dobrze przechowywane, gdy nie są używane. Zatem przechowuj je zawsze z założonymi przednimi i tylnymi zaślepkami, aby uniknąć ich zarysowania lub zabrudzenia.

Dlaczego warto dbać o sprzęt fotograficzny?

Aparaty, obiektywy, lampy błyskowe i inne akcesoria, na których fotografowie polegają każdego dnia, jest bardzo kosztowny. Zatem zadbaj o swój drogocenny zestaw fotograficzny, stosując się do tych kilku prostych, przedstawionych powyżej zaleceń. Pamiętaj, tylko trochę zaangażowania wystarczy, aby skutecznie zabezpieczyć aparat fotograficzny!

Udostępnij