Mnóstwo rodziców zapisuje dzieci do przedszkola, co wiąże się z wieloma korzyściami. Nie chodzi tutaj oczywiście wyłącznie o to, że nie ma z kim zostawić dziecka ze względu na pracę obojga rodziców. Przedszkole to świetne przygotowanie do zmiany środowiska. Przez pierwsze lata życia dziecko przebywa głównie w domu, dlatego zanim pójdzie do szkoły, warto posłać je do przedszkola, aby przyzwyczaiło się do dłuższej rozłąki z rodzicami, obcowało z rówieśnikami, nabyło nowych umiejętności, nauczyło się czegoś pożytecznego. Wspaniałą opcją są zajęcia z muzyki, śpiewania i tańczenia.
Co daje rytmika dla dzieci?
Rytmika jest bardzo ważna w przedszkolu, bo rozwija zmysł artystyczny. Już małe dzieci bardzo chętnie grają na zabawkowych instrumentach. W ten sposób kształtuje się ich zmysł muzyczny i słuch. Każdy potrzebuje ruchu do prawidłowego rozwoju. W przedszkolu popularne są zajęcia, które uwzględniają ćwiczenia muzyczno-ruchowe. Sprawdza się to rewelacyjnie w przypadku dzieci, które chłoną nową wiedzę jak gąbka wodę. Jest to idealny czas na rozwijanie ich pod kątem intelektualnym, emocjonalnym i fizycznym. Rytmika w przedszkolu wpływa korzystnie na pamięć, wzmaga koncentrację, zachęca do bycia aktywnym fizycznie. Można liczyć na wsparcie rozwoju motoryki i orientacji przestrzennej. Jak widać, niepozorne zajęcia rytmiczne wiele dają dzieciom, więc nie może zabraknąć ich w przedszkolu. Warto zwrócić uwagę, czy dana placówka je organizuje i w jaki sposób.
Czy rytmika w przedszkolu jest ważna?
Jeśli rodzicowi zależy na prawidłowym rozwoju dziecka, to warto zapisać je na rytmikę. Można w ten sposób wspierać nabywanie nowych umiejętności językowych i matematycznych, dzięki czemu dziecku będzie potem łatwiej w szkole. Lepiej poradzić sobie z różnymi zadaniami, z którymi przyjdzie się zmierzyć po rozpoczęciu edukacji. Jeśli zajęcia rytmiczne są prowadzone w odpowiedni sposób, to stają się bardzo wartościowe dla dzieci. Przed zapisaniem ich do przedszkola należy mieć na uwadze, kto będzie się nimi opiekować, jakie ma wykształcenie i doświadczenie. Zajęcia rytmiczne powinny być prowadzone przez osoby, które się w tym specjalizują, mają ukończone studia muzyczne. Im lepsze kwalifikacje, tym zajęcia z rytmiki będą bardziej efektywne.
Dlaczego warto zapisać dziecko na rytmikę w szkole?
Zajęcia rytmiczne składają się z rozmaitych ćwiczeń, które pozwalają dzieciom na kontakt z muzyką jednocześnie motywują do ruszania się. Kolejną korzyścią będzie nauka pracy zespołowej. Muzyka ma pozytywny wpływ na psychikę, działa terapeutycznie. Dzieci uczą się śpiewu, tańca, gry na instrumentach. Zaczynają rozwijać się także zainteresowania i pasje. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie grą na instrumencie, to można potem zapisać je na dodatkowe zajęcia lub nawet do szkoły muzycznej. Rytmika jest bardzo potrzebna w wieku przedszkolnym, gdy dziecko dopiero poznaje świat, uczy się wszystkiego. Może obcować z pięknem i sztuką na co dzień, stać się osobą wrażliwą. Rytmika kształtuje osobowość twórczą dziecka. Jest to także sposób na przygotowanie go do późniejszych wystąpień publicznych oraz zwiększenie pewności siebie.