pronetmusic.pl

Blog, który skupia się głównie na tematach związanych z muzyką, ale także na szeroko pojętym stylu życia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Rodzaje i gatunki książek

Rodzaje i gatunki książek

Od dziecka słyszymy, zarówno od nauczycieli, jak i rodziców, że czytanie książek daje mnóstwo korzyści i w znacznym stopniu rozwija człowieka, a także poszerza jego zasób słów używanych na co dzień. Oczywiście w szkole czytamy je głównie z przymusu, ale kiedy stajemy się dorośli sami chętnie po nie sięgamy i to z różnych powodów. Nie ma co ukrywać, że czytanie książek porusza wyobraźnię, a także emocje. Podczas czytania jesteśmy w stanie przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości i świetnie się przy tym bawić. Ponadto czytając książki edukacyjne, możemy ciągle poszerzać swoją wiedzę.

Rodzaje książek

Kiedy trzymamy już w ręku książkę, nie zdajemy sobie często sprawy, jaki jest to rodzaj literatury. Z grubsza rozumiemy do jakiego przedziału można by ją włożyć, ale tak naprawdę nie wiemy do końca, jaki to rodzaj literacki. Ważne jest, aby rozumieć, że istnieją trzy główne rodzaje literackie. Zaliczają się do nich:
– liryka
– epika
– dramat.
I teraz najważniejsze – te rodzaje literackie można podzielić na kilkanaście innych gatunków literackich. Możemy zadać sobie pytanie w takim razie, czy ta wiedza jest nam w ogóle potrzebna? Z pewnością tak, bo dzięki posiadaniu tej wiedzy, możemy przejrzyście poruszać się w labiryncie świata literatury. Często nie wiemy gdzie i jak szukać książek, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy, jaki to rodzaj literatury, który nas fascynuje. Posiadając taką wiedzę znacznie szybciej odnajdziemy swoje ulubione pozycje, nie tracąc czasu na przeszukiwanie wszystkich książek.

Gatunki książek

Wiemy już, jakie rodzaje literackie występują. Warto więc teraz przypisać każdemu z nich jego wszystkie gatunki literackie. Z taką znajomością literatury śmiało możemy szukać swoich ulubionych tytułów.

Zacznijmy od liryki, która wyróżnia się takimi gatunkami, jak:
– fraszka
– elegia
– hymn
– psalm
– ballada

Epikę zaś wyróżnia głównie powieść, ale zaliczyć do niej możemy także satyrę oraz epos. Nie możemy również zapomnieć o takich gatunkach, jak legenda czy opowiadanie i baśń.

W przypadku dramatu bardziej możemy mówić o rodzaju sztuki, a niejednokrotnie nawet teatru i literatury. Popularny w tym gatunku jest dramat antyczny oraz komedia.

Rodzaje książek dla dzieci i dorosłych

Biblioteki oraz księgarnie stacjonarne czy internetowe mają w swojej bazie ogromną ilość książek. Tylko dzięki odpowiedniej segregacji, możemy bez trudu odnaleźć swój ulubiony gatunek i rodzaj. Dlatego też ułożenie ich w kategorie znacznie ułatwi poszukiwanie odpowiedniego tytułu. Najbardziej popularnymi kategoriami w bibliotekach i księgarniach są: romanse, thrillery, książki fantasy oraz horrory. Bardzo popularne są również książki biograficzne. Tematyka książek także ma znaczenie, kiedy będziemy potrzebować różnego rodzaju poradników.

A czy książki dla dzieci również dzielą się na kategorie? Zdecydowanie tak i często są one dopasowana odpowiednio do wieku dziecka. Znajdziemy tutaj między innymi bajki, utwory wierszowane oraz reportaże z podróży.

https://hussar.com.pl/

Udostępnij