pronetmusic.pl

Blog, który skupia się głównie na tematach związanych z muzyką, ale także na szeroko pojętym stylu życia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Dlaczego warto czytać książki i co daje czytanie?

Dlaczego warto czytać książki i co daje czytanie?

Od wielu lat ciągle w mediach powtarza się, że Polacy czytają coraz mniej. Niestety jest to prawda, choć w ostatnim czasie trochę statystyki wzrosły. Wiele osób wybiera audiobooki, które stały się popularne i taka forma często jest preferowana przez młodzież czytającą lektury. Również e-booki są dość popularne, co wpływa na zwiększenie zainteresowania książkami. Dlaczego warto czytać książki?

Co daje czytanie książek i czy warto czytać książki?

Książki można podzielić na wiele kategorii. Niektóre czyta się po to, aby zapomnieć o codzienności i zagłębić się w świat magii. Inne osoby sięgają po egzemplarze naukowe, aby wyciągnąć nieco wiedzy i doszkolić się z jakichś tematów. Młodsze osoby lubią przygodę i często sięgają po literaturę fantastyczną. Kobiety natomiast często uwielbiają czytać romanse. Jednak bez względu na rodzaj literatury z pewnością warto czytać. Czytanie znacznie rozwija myślenie i zwiększa zasób słownictwa. Oczytana osoba jest bardziej elokwentna i potrafi się wypowiedzieć na zdecydowanie więcej tematów niż osoba, która nie sięga po żadną literaturę. Mózg pracuje u takiej osoby znacznie lepiej, a więc i pamięć jest lepsza. Szczególnie jest to zauważalne u osób starszych.

Jakie książki są popularne wśród dzieci i młodzieży?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, dzieciaki i młodzież chętnie sięgają po literaturę fantastyczną. Również dużym zainteresowaniem cieszą się książki przygodowe, które pozwalają przeżyć wraz z bohaterami niesamowite przygody. Z racji tak dużej popularności tych pozycji, na rynku pojawiają się coraz to nowsze tytuły. Literatura fantastyczna doskonale się sprzedaje i to zarówno, jeśli chodzi o polskich autorów, jak i zagranicznych. Nie tylko młodzież i dzieci czytają takie pozycje. Również wielu dorosłych lubi zagłębić się w świat magii, egzotycznych potworów nie z tego świata i postaci, które wyglądają, jak z bajek. Czytając takie książki, można rozwinąć niezwykle wyobraźnię, co jest ważne wśród dzieci i młodzieży.

Dlaczego należy czytać książki?

Czytanie jest ważne, bo przede wszystkim zmusza mózg do myślenia. Już wcześniej zostało napisane, że czytając, znacznie zwiększa się zasób słownictwa i można zagłębić się w dotąd nieznane tematy. Na pewno należy motywować dzieci do czytania. Nie chodzi tu oczywiście o lektury, które często są dla nich mało atrakcyjne. Na pewno warto podsunąć kilka pozycji odpowiednich dla danego wieku, aby dziecko samo chciało czytać. Zmuszanie oczywiście nie przyniesie żadnych rezultatów, a wręcz może przynieść odwrotny skutek. Na pewno warto czytać w każdym wieku, bo jest to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu.

Jak zachęcić ludzi do czytania?

Dobrze jest zachęcać osoby, które nie czytają lub nie mają czasu na książki, aby jednak zmieniły swoje podejście. Najlepszym sposobem jest udanie się wspólnie do księgarni i sprawdzenie nowości. Nie trzeba sięgać po literaturę światową naukową. Mogą to być lekkie książki do poduszki, które czyta się szybko i przyjemnie. Książka jest także świetnym pomysłem na prezent, co także może zachęcić obdarowaną osobę do czytania.

Udostępnij