pronetmusic.pl

Blog, który skupia się głównie na tematach związanych z muzyką, ale także na szeroko pojętym stylu życia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Najpopularniejsze gatunki muzyczne na świecie

Najpopularniejsze gatunki muzyczne na świecie

Każdy z nas ma swój ulubiony zespół muzyczny. Również w przypadku gatunku muzycznego, większość z nas ma swoje preferencje. I tak niektórzy lubią bardziej rock, inni zaś oprócz rapu nie słuchają prawie niczego. Choć często fan rapu ma swoją ulubioną rockową piosenkę, to jednak ogromna część jego kolekcji domowej to płyty znanych amerykańskich oraz polskich gwiazd rapowych. Który z gatunków muzycznych jest więc najpopularniejszy na świecie? Rock, metal, a może pop czy sam rap?

Najpopularniejsze gatunki muzyczne

Muzyka rozrywkowa i jej gatunki muzyczne

Muzyka rozrywkowa ma w swoim składzie kilka gatunków muzycznych. Warto jednak pamiętać, że podział ten jest dosyć płynny i wyjątkowo subiektywny. Dzieje się tak, ponieważ niektóre gatunki muzyczne uznawane są bardzo często za style oraz podgatunki.

Jednakże główne gatunki muzyczne przypisane muzyce rozrywkowej to przede wszystkim:

  • – rock, który jest gatunkiem muzycznym charakteryzujący się wieloma odmianami. Bardzo popularny jest ostatnio rock alternatywny, a także od wielu już lat punk rock. Początki rocka to lata 40., a głównymi pionierami tej muzyki była subkultura młodzieży amerykańskiej. Mimo, iż rock jest skrótem od rock and roll, to jest on odmiennym gatunkiem muzycznym, bazującym na gitarach elektrycznych
  • – pop zaś jest gatunkiem muzycznym, który bardzo trudno jest zdefiniować jednoznacznie. Pop to po prostu rodzaj muzyki popularnej, a główną jego ideą jest trafienie do masowego użytku. Jest to możliwie dlatego, iż wyróżnia się łagodnym i lekkim brzmieniem. Samych podgatunków muzyki pop jest naprawdę ogromna ilość i nie sposób ich wymienić w wielkim skrócie
  • – rap jest gatunkiem muzycznym szczególnie popularnym w Stanach Zjednoczonych. Jednakże był taki okres w Polsce, kiedy przejął on rolę lidera wśród gatunków muzycznych, spychając na drugą pozycje rock. 20 lat temu na szczytach list przebojów królował rap i tacy wykonawcy, jak Puff Daddy czy 50 Cent. Rap jest elementem kultury hip-hopowej, a rymowanie w rytm muzyki ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych w latach 70. Ten gatunek muzyczny wywodzi się z kultury i muzyki afrykańskiej
  • – metal jest gatunkiem muzycznym, wywodzącym się z muzyki rockowej. Powstał na przełomie lat 60. i 70., a charakterystyczne dla niego jest ostre i mocne brzmienie oraz solówki perkusyjne i gitarowe. Ma on kilka podgatunków, a najbardziej popularnym jest black metal.

Mniej popularne gatunki muzyczne

Zarówno reggae, jak i country jazz czy blues mają swoich wielbicieli. Jednakże są to specyficzne gatunki muzyczne i ich występowanie ma często związek z danym regionem na mapie świata. W przypadku muzyki techno, możemy mówić zaś o graniu jej głównie w klubach, Oparta jest przede wszystkim na muzyce elektronicznej.

gatunki muzyczne

Najpopularniejsze gatunki muzyczne według sondaży

Aż 64% osób przyznało, że najczęściej słucha muzyki pop. Niewiele mniej fanów ma rock, na trzecim miejscu w rankingu popularności wśród słuchaczy muzycznych znajduje się house/dance/electronic. Resztę w rankingu stanowią wielbiciele muzyki hip-hop, rap oraz muzyki klasycznej. Najmniej słucha się ostatnio metalu, ale oczywiście co dekadę gusta słuchaczy zmieniają się.

Udostępnij