pronetmusic.pl

Blog, który skupia się głównie na tematach związanych z muzyką, ale także na szeroko pojętym stylu życia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Tłoczenie płyt – Wydaj swoją własną płytę

Tłoczenie płyt – Wydaj swoją własną płytę

Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się tłoczenie płyt. Nie da się ukryć, że jednymi z najbardziej popularnych nośników danych są płyty CD oraz DVD. Faktycznie serwisy streamingowe wiodą teraz prym, ale muzyka ciągle jest wydawana na wyżej wspomnianych nośnikach. Dlatego w błędzie są osoby, które twierdzą, że szybko się pożegnamy z płytami jako nośnikami.

Czym jest tłoczenie płyt?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że płyta CD lub DVD może zostać skopiowana lub wytłoczona. Tłoczenie płyt to innowacyjna metoda produkcji optycznego nośnika, którym jest płyta CD lub DVD. Wszystko odbywa się przy użyciu nowoczesnych maszyn, w tej sytuacji wtryskarek. Z granulatu poliwęglanu produkowany jest przezroczysty krążek, który pod wysokim ciśnieniem jest formowany. Właśnie dzięki temu jest możliwe nadanie mu charakterystycznego okrągłego kształtu. Trzeba dodać, że specjalna matryca z danymi jest odciskana w krążku. Należy właściwie zabezpieczyć tak przygotowany krążek, ponieważ jest on niezwykle wrażliwy. Można to zrobić nanosząc warstwy aluminium oraz lakieru. Później całość jest utwardzana przy pomocy promieni UV. Nowoczesne maszyny sprawiają, że profesjonalne tłocznie płyt mogą w bardzo krótkim czasie wytłoczyć nawet kilka tysięcy egzemplarzy. Wśród głównych zalet tłoczenia płyt można wymienić: dużą wytrzymałość płyty, wysoką jakość, długą trwałość przechowywanych informacji. Trzeba też podkreślić, że kopiowanie płyty, a jej tłoczenie to dwa różne procesy, ale ich cel jest zbliżony. Kopiowanie płyt to po prostu jej powielenie, czyli inaczej duplikowanie. Naprawdę bardzo prosty jest sam proces kopiowania, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z łatwością poradzić.

Proces tłoczenia

Każdy samodzielnie w swoim domu może skopiować płytę przy pomocy specjalnego oprogramowania oraz sprzętu. Należy jednak nadmienić, że duża niższa jest jakość płyty skopiowanej w domowych warunkach. Jeśli możliwości finansowe nam na to pozwalają to warto skorzystać z profesjonalnej tłoczni płyt. Mniej trwały zapis jest również efektem kopiowania płyty. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych tłoczni, które wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. W ofercie oprócz usługi produkcji nośników mogą znajdować się też inne usługi, takie jak tworzenie opakowań do płyt. Jeśli zdecydujesz się na tego typu usługę to możesz mieć pewność, że otrzymasz produkt dobrej jakości, który jest wyprodukowany od początku do końca. Zarówno tłoczenie, jak i kopiowanie płyt to metody tworzenia nośników, które się od siebie różnią, ale jednocześnie są bardzo podobne. Warto pamiętać, że tłoczenie płyt zapewnia dłuższą żywotność danych znajdujących się na płycie. Jest to oczywiście droższe rozwiązanie, ale nikogo nie powinno to dziwić. W przypadku dużo mniejszego zapotrzebowania na ilość egzemplarzy płyty można wybrać kopiowanie płyt, które jest tańsze. Jeśli wybrałeś tę metodę tworzenia nośnika to musisz pogodzić się z niższą jakością samego nośnika i krótszą żywotnością danych. Po dokładnym przeczytaniu wiesz już, jak wygląda proces tłoczenia płyt.

Udostępnij